ایران، تهران

تلفن مشاوره :09120434397

روش های مراقبت از مو

 ما در این مقاله می خواهیم برای شما از ساختار مو و روش های مراقبت از مو بگوییم تا شما بتوانید با آگاهی داشتن از ساختار مویتان بهتر و مناسب تر از آن ها مراقبت کنید. به طور کلی می ‌توان گفت که موها رشته های طولی هستند که از سلول های شاخی تشکیل شده می باشند که از سطح پوست بدن بیرون آمده‌اند واندازه آنها از نظر طول و قطر بسیار متغیر می باشد.

موها غیر از کف دست و پا تقریباً در تمامی قسمت های بدن رشد می‌کنند و تعداد آنها در نواحی مختلف بدن با توجه به اینکه در کدام یک از قسمت های بدن می باشد متفاوت است. هر مو دارای یک قسمت بیرون از پوست به نام ساقه مو و یک قسمت درون پوستی به نام ریشه مو می باشد که با یکدیگر متفاوت می باشند ولی هر دو قسمت ساختمان یکسانی دارند و از ساختمانی لوله‌ای شکل و شامل اپیدرم  به نام فولیکول به وجود آمده اند. موها از سه قسمت مغز، قشر و کوتیکول تشکیل شده اند.

روش های مراقبت از مو

قسمت های اصلی مو

 در این بخش می خواهیم شما را با سه قسمت مغز، قشر و کوتیکول آشنا کنیم.

مغز مو:

مغز در واقع همان مرکز مو است ولی تمامی انواع موها آن را ندارند و موهای ظریف فاقد مغز می باشند.

قشر مو:

قشر ناحیه اطراف مغز مو می‌باشد که ضخامت عمده مو را تشکیل می‌دهد واز سلول های شدیداً شاخی شده و فشرده تشکیل شده اند. جالب است بدانید که ملانین در این لایه از مو قرار دارد و رنگ دانه ها نیز که در ملانین قرار دارند در این بخش هستند. هر چقدر مقدار ملانین موی شما کمتر باشد رنگ موی شما روشن تر می باشد و برعکس. سفید شدن مو به علت از بین رفتن رنگ دانه ملانین در سلول های قشری می باشد. حالا که شما تا حدودی با ساختار مو آشنا شدید می خواهیم نکاتی را به شما بیاموزیم که با رعایت کردن آن ها می توانید موهای شاداب تر و زیباتری را داشته باشید واز ریزش بیش از حد معمول موی خود جلوگیری کنید.

کوتیکول مو:

کوتیکل نیز به خارجی ترین بخش ساقه مو اطلاق میشود و وضعیت کلی موهای شما تا حد زیادی به حالت و وضعیت کوتیکول مو نیز ارتباط مستقیم دارد.

حالت های مختلفی که برای موها مانند مجعد، صاف، فر و… بوجود می آید نیز به کوتیکول مو نیز ارتباط دارد، همچنین لازم است بدانید که ۱۰ درصد وزن یک مو را کوتیکول مو نیز تشکیل میدهد.

لذا مهمترین لایه حفاظتی مو در برابر ترکیبات شیمیایی و برخوردهای فیزیکی، کوتیکول مو بوده و کوچکترین صدمه به این بخش سبب زبری، خشنی و یا خشکی مو شده و بدنبال آن باعث تخریب مو نیز میگردد.

نکات شادابی و زیباسازی و روش های مراقبت از مو

  1. موهایتان را کمتر شانه بزنید. اینکه می‌گویند تعداد تار موهایی که هر روز از سر میریزد به طور مطلق و همیشه ۱۰۰تا است را باور نکنید. درست است که همواره در هر روز تعدادی از تارهای موی ما می افتد اما تعداد و شدت آن را ما خودمان تعیین می کنیم.
  2. ما می توانیم با به کار بردن تدابیری که در پیش رو نیز به آن ها اشاره خواهیم کرد از ریزش بیشتر از حد معمول موهایمان جلوگیری کنیم. برای مثال شانه زدن موها مخصوصا استفاده کردن از برس یکی از کارهایی است که در افزایش شدت ریزش مو بسیار تاثیر می گذارد و بیش از حد شانه کردن مو باعث ریزش آن می شود.
  3. هم چنین نباید از جنس برسی که برای شانه زدن مو از آن استفاده می کنیم غافل باشیم. بهتر است که از داروخانه های سطح شهر آن را خریداری کنیم.
  4. لازم است بدانید که آب داغ با از بین بردن روغن طبیعی موجود در سطح موهای شما باعث می شود که موهایتان خشک شود و باعث از بین رفتن درخشندگی و زیبایی و طراوت موهای شما میشود. بنابراین شستن سر با آب بسیار گرم و در دفعات مکرر به راحتی باعث از بین رفتن درخشندگی طبیعی موهای شما می شود.
  5. ماهی و مغزهای روغنی را حتما استفاده کنید. این مواد غذایی حاوی ترکیباتی می باشند که احتمال داشتن موهای زیبا را تقویت می کنند پس با انواع ماهی ها مخصوصاً ماهی قزل آلا و مغز هایی مثل آجیل بیشتر دوست باشید و از آن ها بیشتر در در برنامه غذایی تان استفاده کنید. پروتئین و امگا ۳ موجود در آن ها به حفظ سلامت پوست سر و تقویت موی سر کمک شایانی می‌کند.
  6. شوره سر را با روغن ها بدتر نکنید. شوره سر علامت هیچ نوع خشکی در پوست سر نیست بلکه این جا پای یک اختلال کوچک در پوست سر شما در میان است. در این زمان استفاده از روغن ها برای آرام کردن پوست سر تنها باعث می‌شود که این اختلال بدتر شود. استفاده از شامپو های درمانی که طبق دستور پزشک می باشد و می توان آن ها را از داروخانه تهیه کرد بهترین راه حل است.
  7. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مو قرمزها موهای پرپشت تری دارند. پرپشت و کم پشت بودن موها ارتباط بسیار قوی با ژنتیک افراد دارد یعنی اگر شما موهای کم پشت یا پرپشتی دارید این به خاطر ژن شما است ولی این تنها عامل نیست و نحوه رفتار با موها نیز اهمیت زیادی دارد. افرادی که موهای قرمز ای دارند معمولا موهای پرپشت تری نسبت به افرادی با رنگ های متفاوت دیگری از جمله قهوه ای و مشکی و… دارند.
  8. طرز خشک کردن نیز در حجم موها موثر است و عامل بسیار مهمی می باشد. شما با درست خشک کردن واهمیت دادن به موهایتان می توانید موهایی پرحجم همان طور که تمایل دارید داشته باشید و یا با غلط خشک کردن موهایتان آن را از بین ببرید.
  9. مثلاً در صورت استفاده کردن از دستگاه های خشک کننده مثل سشوار باید ترتیب را در خشک کردن رعایت کنید و با هم شروع به خشک کردن نکنید این به این معنا است که بهتر است ابتدا نوک موهای خود را خشک کنید و از هوای بسیار گرم سشوار برای خشک کردن موهایتان استفاده نکنید.

 در کل می توان گفت گرمای زیاد برای مو های سر خوب و مناسب نمی باشد. چه در مورد آبی که برای استحمام مورد استفاده قرار می گیرد چه بادی که برای خشک کرد آن مورد استفاده قرار میگیرد و هر دو در جای خود اهمیت زیادی را دارند. بهتر است که زمانی که موها به حالت نیمه خشک رسید سشوار را خاموش کنید و موهایتان را طولانی مدت در معرض باد سشوار قرار ندهید. ما امیدواریم که شما با رعایت کردن روش های مراقبت از مو ، خواهید توانست موهای بسیار زیبایی را برای خودتان به ارمغان بیاورید و از موهایتان رضایت داشته باشید.

کلینیک نای ذی علاوه بر اینکه به عنوان یکی از بهترین مرکز کاشت مو  در ایران بوده لذا از خدمات عمده دیگر این مجموعه لیزر موهای زائد بدن می باشد و میتوان گفت چنانچه در پی کلینیک لیزر موهای زائد در تهران با مهارت و تخصص بالا میگردید نای ذی میتواند یکی از بهترین پیشنهادهای ما برای شما سروران گرامی باشد.

نویسنده:زهرا افشار

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 15 =