ایران، تهران

تلفن مشاوره :09120434397

تاریخچه لیزر موهای زائد

تاریخچه لیزر موهای زائد و مخترع آن

لیزر برای برداشتن مو و لیزر برای رفع موهای زائد در واقع دستگاهی است که فرایند از بین بردن موهای ناخواسته یا موهای زائد را با استفاده کردن از سیستمی که این موها را در معرض پالس لیزر نوری قرار می دهد به انجام می‌رساند و منجر می‌شود که فولیکول موها از بین بروند و رشد مجدد موها کمتر شود یا کاملاً از بین برود. این دستگاه‌ها از اواسط دهه ۹۰ میلادی به صورت تجاری در دسترس عموم قرار گرفته است، در این مقاله به تاریخچه لیزر موهای زائد و نحوه پیدایش آن پرداخته ایم لطفاً با ما همراه باشید.

 از اولین مقالات منتشر شده درباره لیزر برای رفع موهای زائد که توسط گروهی در بیمارستان عمومی ماساچوست در سال ۱۹۹۸ نوشته شده است می توان یاد کرد، لیزر برای برداشتن موهای زائد و یا از بین بردن آنها به طور گسترده در کلینیک ها و یا حتی در خانه به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی‌های بسیاری از متدهای استفاده از لیزر برای برداشتن مو روش ایمن و تاثیرات آنها را نشان داده است. در ادامه می خواهیم مقداری با تاریخچه لیزر موهای زائد بیشتر آشنا شویم که این موضوع می‌تواند برای افراد علاقمند جذاب باشد.

ابتدا برای پاکیزگی از این لیزر ها استفاده می شد یعنی افراد تمایل داشتند که موهای زائد و ناخواسته خود را از بین ببرند و اگر کسی موها را کوتاه می‌کرد یا از بین می‌برد نشانه ای از جذابیت او بود و این موضوع را نشان می داد که آن فرد عضو طبقه بالای جامعه است و فردی متمول به شمار می رفت.

 در مصر باستان مو ها فقط برای زیبایی حفظ و نگهداری نمی شدند بلکه به عنوان یک درمان برای شپش که شایع منطقه بود هم کاربرد داشت. پس از آن برای جایگزینی مو از کلاه گیس که آسان ترین راه برای جایگزینی مو بود استفاده می شد و البته مصری ها در آن زمان می توانستند راحت‌تر بهداشت آن را حفظ کنند و و مد روز هم بود.

تاریخچه لیزر موهای زائد

 

تعریف موهای زائد

به موهایی که در نواحی ای مانند صورت، پشت لب، پیشانی، گوش ها، گردن، شکم و ناحیه تناسلی و همچنین موهایی که بر روی چانه ،زیر چانه و گونه ها رشد میکنند موهای زائد گفته می شوند و معمولاً اینگونه موها زیبایی ندارند. از بین بردن موهای این نواحی کاری لازم و دشوار است و از این رو برای افراد خوشایند نیست.

بشر تاکنون روش های زیادی را برای رفع موهای زائد ابداع کرده است و از آنها استفاده کرده است برخی از این روش‌ها موقتی و قدیمی هستند که برای مثال می‌توان دستگاه‌های موکن خانگی ،اپیلاسیون، کرم ها و پودرهای موبر، بند انداختن و استفاده از موچین و همچنین تیغ اصلاح و محلول‌های شیمیایی را نام برد.

 پس از استفاده از روش های مذکور موهای زائد دوباره رشد خواهند کرد و چه بسا ممکن است در برخی از این روش‌ها موهای زائد کلفت تر و زیاد تر شوند و هر کدام از این روش‌ها می‌تواند عوارضی مانند حساسیت نیز ایجاد کند اما امروزه با توجه به موقتی بودن و دردناک بودن و عوارض روشهای قدیمی دیگر کمتر از این روش ها استفاده می کنند و روش های جدیدتر با کارایی بیشتر را جایگزین آن روشهای قدیمی و موقتی می کنند.

مخترع لیزر موهای زائد

شخصی به نام راکس اندرسون که فارغ التحصیل دکترای دانشگاه ام آی تی بود. کشف کرد که می‌توان با هدف از بین بردن فولیکول مو  و به صورت انتخابی این موها را مورد اصابت لیزر قرار داد. این روش توانست این موضوع را اثبات کند که می توان با استفاده کردن از درجه خاصی از لیزر این موهای زائد را از بین برد.

همچنین در سال ۱۹۹۶ یا همان ۱۳۷۵ برای اولین بار از این روش استفاده شد. در سال ۱۹۹۷ یا سال ۱۳۷۶ یعنی یک سال بعد از آن اداره غذا و داروی ایالت متحده آمریکا این روش را برای حذف موهای زائد مورد تایید و تصویب قرارداد. با توسعه تحقیقات بیشتر در این زمینه کم کم مشخص شد که استفاده کردن از لیزر برای حذف و برداشتن مو موثر و کارآمد است به همین دلیل در حال حاضر این روش روش معمول برای از بین بردن مو برای مدت زمانی طولانی است که مورد استفاده توسط کلینیک ها و پزشکان متخصص قرار می گیرد.

تاریخچه لیزر موهای زائد

لیزر کردن راه‌حلی دائمی است که اگرچه ممکن است موهای شما را صد در صد از بین نبرد اما می تواند رشد آنها را بسیار کمتر کند و یا موهای که دوباره رشد میکنند را بسیار نازک کند. دستگاه های لیزر برای حذف مو از نور مرئی تا نزدیک به مادون قرمز استفاده شده است. طول لیزر مورد استفاده به صورت موج اندازه گیری نانومتر را اندازه گیری می شود.

عامل مهم در لیزر موهای زائد

اصل اولیه و بسیار مهم در استفاده کردن از لیزر موهای زائد حذف انتخابی است. ملانین نیز نقش اصلی و اولیه در همه انوع لیزر برای حذف موهای زائد ایفا می کند. ملانین به طور طبیعی در پوست عامل تغییر رنگ پوست است البته ماده ای است که رنگ موی شما را نیز تعیین می کند دو نوع ملانین در بدن وجود دارد یکی ملانینی است که به رنگ قهوه ای یا سیاه است در حالی که در موهای بلوند یا قرمز نوع دیگری از آن وجود دارد. به دلیل جذب انتخابی فوتون های نور فقط موهای سیاه و سفید یا قهوه ای می‌توانند برداشته شود.

 لیزر در بخش تیره و درشت مو بهتر تاثیر گذاشته یعنی اگر شما فردی هستید که پوست روشنی دارید و موهای تیره و کلفتی دارید لیزر روی شما بهتر است و نسبت به کسانی که پوست تیره تر و موهای نازک تری دارد بهتر جواب می‌دهد. پوست روشن و موهای تیره یک ترکیب ایده آل و مناسب برای کاندیدای انجام لیزر درمانی است اما در حال حاضر لیزر های جدید نیز قادر به حذف موهای سیاه با پوست های تیره نیز هستند.

 لیزر برای حذف مو از سال ۱۹۹۷ و پس از این که مورد تایید ایالت متحده قرار گرفت مورد استفاده توسط افراد قرار گرفت، اگر چه درمان لیزر با این دستگاه به طور اساسی موجب کاهش تعداد موهای بدن میشود ولی روش دائمی برای رفع همیشگی مو ها نیست و همانطور که قبلاً اشاره کردیم نمی تواند موهای شما را به صورت صد در صد از بین ببرد.

 پیش تر از این از روش درمانی لیزر برای رفع موهای زائد تنها برای افرادی که رنگ پوست روشنی داشتند استفاده می‌شد اما کم کم با پیشرفت تکنولوژی امروزه این درمان برای بیماران با رنگ پوست تیره هم انجام می شود و برای آنها نیز ایمن است و خطری ندارد. برای از بین بردن موهای زائد در بیشتر افراد باید چند مرحله لیزر انجام شود و با یک جلسه لیزر درمانی هیچ کس به نتیجه دلخواهش نمی رسد. در برخی موارد ممکن است که زمان از بین رفتن موهای زائد چندین ماه طول بکشد همچنین باید به مراقبت هایی که پس از انجام لیزر نیاز است توجه داشت.

تشخیص اینکه چه کسی به انجام لیزر نیاز دارد و تا چه میزان باید این کار را ادامه دهد تا کاملاً موهایش از بین بروند و این مشکلات رفع شود غیر ممکن است. بهترین و موثرترین شیوه برای درمان موهای زائد موجود در قسمت بازو و سینه و پشت و شانه استفاده کردن از لیزر است. دوره درمان لیزر به دلیل متفاوت بودن افراد و الگوهای رشد موها در هر فرد متفاوت است اما به طور میانگین برای برطرف شدن موها بین ۴ تا ۸ جلسه زمان نیاز است.

نویسنده: زهرا افشار

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =