ایران، تهران

تلفن مشاوره :09120434397

پوست خود را دوست داشته باشیم

پوست خود را دوست داشته باشیم

 اطلاع داشتن از ساختار پوست یکی از مهمترین دانسته هایی است که هر شخصی که به پوست خود اهمیت میدهد باید بدان واقف باشد ، ما نیز بر خود واجب دانستیم تا در این مقاله در ارتباط با ساختار پوست و راهکارهای جذابیت و جوانسازی آن، اطلاعاتی به شما عزیزان بدهیم تا بتوانید با داشتن این اطلاعات، بهتر و درست تر از پوست خود مراقبت نموده و پوست خود را دوست داشته باشیم.

پوست چیست؟

پوست لایه ای است که تمام قسمت های بیرونی بدن شما را پوشانده است وازعوامل آسیب رسان بیرونی دربرابر آسیب و کاهش رطوبت محافظت می کند. ضخامت پوست افراد با توجه به سن، جنسیت و عضو بدن متغیر است. معمولاً پوست آقایان از پوست خانم ها ضخیم تر است و خانمها ضخامت چربی زیر پوستشان بیشتراز پوست مردان است.

ساختار پوست

 پلک نازک‌ترین و پوست کف پا ضخیم ترین بخش های پوست بدن هستند، پوست بدن ساختار لایه لایه دارد و مانند یک صفحه کاغذ تخت و صاف نیست، سطحی ترین لایه اپیدرم و عمیق ترین لایه بازال نام دارد که درواقع محل زایش سلول های پوستی هم است. سلول‌های این لایه پوستی ازطریق تقسیم سلولی زاییده می‌شوند و به یک لایه بالاتر منتقل می‌شوند به همین دلیل نام دیگر این لایه را لایه زایا می‌نامند.

لایه میان پوستی را لایه درم می نامند. درم در زیر اپیدرم قرار دارد اما ساختار آن همانند ساختار اپیدرم لایه لایه نیست. درم در واقع بستر و محل تغذیه اپیدرم است. استحکام و انعطاف این بستر به خاطر وجود رشته های کلاژن و الاستین است که به صورت یک شبکه فیبری درسرتاسر پوست دیده میشود. فراوان ترین رشته فیبرتشکیل دهنده این بستر، کلاژن است به طوری که ۸۵ درصد وزن درم را کلاژن تشکیل می دهد.

 کلاژن مسئول استحکام بخشیدن به پوست است.

 یکی دیگر از پروتئین های فیبری تشکیل دهنده درم الاستین است. با وجود اینکه الاستین تنها دو درصد کل پروتئین های درم را تشکیل می دهد اما می‌توان گفت که مهمترین عامل کشسانی و انعطاف پوست محسوب می‌شود.

هیپودرم لایه زیر پوستی است که بخشی از پوست محسوب نمی شود. این لایه بافت زیر درم را تشکیل می دهد که هرچند جذب پوست نمی‌شود اما نقش بسیار مهمی درثبات و محافظت عناصر زیر آن ایفا می کند.

پوست را می‌توان به دیوارهای آجری تشبیه کرد. که لیپید ها وچربی ها، ملات سیمانی این دیوارها را تشکیل می دهند. حالا که به اندازه کافی با ساختار پوست خود آشنا شده اید می خواهیم به شما چند راهکار بدهیم که بتوانید پوستی زیبا تر و جذاب تر داشته باشید.

پوست خود را دوست داشته باشیم

راهکارهای پوستی زیبا و جذاب

  1. در مصرف کرم ضد آفتاب افراط کنید و ازآن زیاد استفاده کنید

 شاید زیاد شنیده باشید که کرم ضد آفتاب را باید زیاد تکرار کرد البته که این موضوع ممکن است حوصله شما را سرببرد اما استفاده ازکرم ضد آفتاب آسان ترین راهی است که پوست شما را جوانتر نشان میدهد زیرا ۹۰% چین و چروک ها دراثر قرار گرفتن درمعرض نور خورشید به وجود می آید.

همیشه پیشگیری آسانتراز درمان کردن است.

  1. برس واسفنج های آرایشی خود را تمیز کنید

 در مطالعاتی در بریتانیا مشخص شد که برس ها و اسفنج های آرایشی می توانند محل تجمع باکتری ها و ایجاد کننده انواع آلودگی‌ها باشند با وجود این ۷۲% خانم ها هرگز برس و اسفنج آرایشی خود را شست و شو نمی دهند و آنها را تمیز نمی کنند. متخصصان پوست اعلام کردند که هر دو یا سه هفته یکبار باید برس و اسفنج های آرایشی خود را بشویید.

  1. از آجیل برای تغذیه تان استفاده کنید

 این مغزها حاوی مقادیر زیادی سلنیوم هستند که باعث می شوند خاصیت کشسانی پوست شما بیشتر شود

  1. از سرم های پوستی استفاده کنید.

سرم های پوستی بسیار قوی تر از لوسیون ها و کرم ها هستند. بنابراین با استفاده کردن از مقدار کمی از آن خیلی زود می توانید شاهد نتایج آنها روی پوستتان باشید. سرم ها دارای آنتی اکسیدان هستند که ازپوست شما در برابراسترس و رادیکال‌های آزاد دفاع می‌کنند.

  1. پوست خود را در شرایط مناسب نگه دارید.

 مراحل استفاده کردن ازمحصولات آرایشی و بهداشتی بسیاراهمیت دارد.

زمانی که پوست خود را شستید به آرامی خشک کنید و از محصولات پوستی حاوی مواد تشکیل دهنده فعال استفاده کنید. معمولاً محصولات مراقبت از پوست بسیار قوی هستند پس بهتر است در تماس مستقیم با پوست قرار بگیرند. اگر از چند محصول موثر و متفاوت استفاده می کنید از ضعیف ترین شان شروع کنید.

می‌توانید اول از محصولات حلال در آب استفاده کنید و سپس محصولات غلیظ‌تر را مانند کرم ها به کار ببرید. اگر این روند را برعکس کنید کرم های سنگین مانع جذب مواد حلال در آب می شود و در نتیجه مواد لایه های بالاتربی استفاده می‌ماند. اگر به مرطوب کننده نیاز دارید اول از آن استفاده کنید سپس ضد آفتاب را روی آن قرار دهید.

  1. لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

همانطور که میدانید محصولات لبنی حتی اگر ارگانیک باشند مقادیر زیادی از هورمون های گاوی را دارا هستند که غدد چربی و منافذ پوست را تحریک می کنند و باعث بروز جوش روی صورت میشوند. پس دقت کنید که محصولات لبنی در مواد غذایی مثل انواع سس‌ها غذاهای پروتئینی و انواع شیک ها و بستنی ها را نیز استفاده نکنید و اگر لازم دارید که از آنها استفاده کنید گروه بدون چربی را به کار ببرید.

  1. استفاده از رتینول را شروع کنید. رتینول یا همان ویتامین e ویتامینی است که هر کسی باید از آن استفاده کند. این ماده به احیای سلول‌های پوستی کمک می‌کند و به قدرت محصولات حاوی کلاژن می افزاید تا شما پوستی سالم تر و جوان تر داشته باشید.
  2. داشتن خواب کافی

این نکته هم مانند کرم ضدآفتاب نکته بسیار تکراری است اما از آنجایی که داشتن خواب کافی موضوع بسیار مهمی برای سلامت بدن به حساب می آید به خصوص برای پوست پس ارزش دارد که آن را باز هم تکرار کنیم. کم خوابی و یا بی خوابی گردش خون را پایین می آورد و باعث می شود که رنگ پریده تر به نظر برسید و از طرفی هم شب بهترین زمان برای بازسازی سلول های پوست است بنابراین اگر می ‌خواهید پوست خود را با مواد مغذی و آبرسان تغذیه کنید بهتر است این کار را قبل از خواب انجام دهید.

امیدواریم همواره پوست خود را دوست داشته باشیم 🙂

نویسنده: زهرا افشار

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =